Czy organy mogą boleć?
Temat jest skierowany do każdego, pragnącego poznać swoje ciało i “wsłuchać się”w sygnały które wysyła.
Jeżeli masz ochotę na zapoznanie ze swoim “wnętrzem” to zostań i przeczytaj do końca.
Ból nie jest niczym pożądanym w naszym życiu, a mimo tego często przyzwyczajamy się do życia z nim.
I nie przejmując się pierwszymi objawami żyjemy z nim bez zastanowienia się skąd dane dolegliwości moge pochodzić..
Dziś dokonamy pewnego prostego podziału pochodzenia bólu i ugryziemy temat od jak najbardziej dietetycznej – a więc żywieniowej strony.
Zapewne spotkaliście się z różnego rodzaju bólem i potrafiliście za każdym razem na swój sposób wskazać, gdzie się ten bol lokował.
jednak tak jak wiele jest możliwości miejsc które możesz czuć. Tak, jeszcze wiecej jest tych z których on może pochodzić
Temat rzeka w którą nie będziemy dziś bardzo anatomicznie wpływać. Chcemy jednak bez straszenia ukazać jak bardzo prawdziwym jest stwierdzenie że jesteśmy układem połączonym
Dlaczego organy bolą?
Bartek: Organy, jako zawartość trzewi, czyli nazwijmy to brzuch, może boleć z różnych przyczyn. Najczęściej dochodzi do podrażnienia tkanki mięśniowej (mięśniówki) lub końcówek nerwowych przez czynniki zewnętrzne, pokarm czy dany organ.
Iza: Jak to organ? Organ powoduje ból organu?
B: Tak, w wyniku np.: stanu zapalnego czy stłuszczenia może dochodzić do powiększenia się organu (np. : wątroby) – rośnie jak pompowany balonik – a potem wywiera nacisk (presję) na tkanki dookoła siebie: mięśnie i nerwy
I: Czyli upraszczając – mięśnie a b. szczegółowo tkanka mięśniowa -może wpływać na bóle brzucha czy wątroby
B: Zdecydowanie tak, organy w “brzuchu” są utrzymywane na swoim miejscu przez mięśnie, które są zawieszone jak rodzynki w serniku!
I: W każdym razie, napięcia w układzie mięśniowym również mogą wywierać presję na organach. Czyli powiększony organ może być również ściskany przez otaczające go mięśnie, przez co dochodzi może do podrażnienia nerwów dookoła.
Ej, w takim razie, czy istnieje szansa na to, że treningowo mogę rozluźnić mięśnie wewnątrz brzucha (trzewia)?
B: Jak najbardziej tak, układ mięśniowy jest jak wielka sieć połączeń, która oddziałuje na siebie i na wszystko co jest “w okolicy”. Czyli np.: spięta klatka piersiowa może wpływać na zwiększenie napięcia w brzuchu (w otrzewnej).
Co więcej, w konsekwencji dużych napięć może dochodzić do słabego krążenia krwi w brzuchu, czy w danym organie, co może również przyczyniać się do stanu zapalnego i dolegliwości
I: Chcialabym zaznaczyć: korelacja mięsień – naczynie – nerw- to wszystko jakby na nas spojrzeć bardzo od środka – płynie sobie obok siebie:
jeśli więc ,,źle” działa dany mięsień – naczynie wokół nie jest w stanie w pożądany sposób transportować krwi lub chłonki – w konsekwencji powstawać mogą różnego rodzaju obrzęki;
idąc dalej dochodzi do ,,zablokowania” na poziomie nerwu -> historie neurologiczne;
Jeśli boli mnie brzuch lub jelita po jedzeniu?
W takiej sytuacji nie jest to związane tylko i wyłącznie z “ciśnieniem” w jamie brzusznej (tak jak mówiliśmy wcześniej). Taka sytuacja może być związana z podrażnieniem układu pokarmowego od wewnątrz, poprzez bodziec fizyczny jedzenie lub metabolity produkowane po jego spożyciu. Często nawet sama masa kałowa, która “zalega” w jelicie i zwykle jest pozbawiona wody, moze podrażniać jelito i sam proces defekcaji.
Czyli sam pokarm, np bardziej surowy, albo o dużej objętości, wysokobłonnikowy może mechanicznie podrażniać nerwy jelita, co może powodować odczucie bólu.
Idąc dalej, można też poczuć ból w przypadku gdy komórki nerwowe w jelicie są drażnione poprzez ciśnienie panujące w jelicie, które jest zwiększone dzięki dużej ilości gazów jelitowych.
Przyczyny nadmiernej ilości gazów są bardzo różne i głównie są spowodowane złym trawieniem cukrów i późniejszym ich fermentowaniem w jelicie. Może to być różnego rodzaju nadwrażliwość jelita, nietolerancja pokarmowa czy nawet brak ruchu i motoryki jelit.
Co więcej, w konsekwencji dużych napięć może dochodzić do słabego krążenia krwi w brzuchu, czy w danym organie, co może również przyczyniać się do stanu zapalnego i dolegliwości
O czym może świadczyć występujący ból?
Tak jak wcześniej rozmawialiśmy może to być sam kłopot z trawieniem i fermentowaniem niestrawionych resztek w jelicie i żołądku. Przyczyn złego trawienia może być wiele: niskie pH żołądka, słabe wydzielanie enzymów trawiennych przez trzustkę, czy wątrobę, wyniszczona błona jelit. Są to elementy związane z trawieniem.
Inne przyczyny bólu?
Na początku również poruszyliśmy, że ból może być spowodowany stanem zapalnym organu i nieodpowiednia jego pracą. Stłuszczenie organu, niedotlenienie, infekcja moze byc przyczyna takiego stanu. Takie niewydolny organ nie jest w stanie trawić “normalnej” ilości składników odżywczych, co jest dla niego dużym obciążeniem. Np.: choroby trzustki mogą zmniejszać poziom trawienia tłuszczów i węglowodanów, a to w konsekwencji powoduje problemy jelitowe (niestrawione resztki lądują w jelicie i są pokarmem dla mikrobioty).
Co jak często cierpię na takie dolegliwości?
Przyczyn jest mnóstwo a objawów jeszcze więcej. Niestety ból trzewny i zaburzenia jelitowe daj mocna nieswoiste objawy (ogólnie, niekonkretne) stąd bardzo ciężko wskazać powód i rozwiązanie. Potrzebna będzie odpowiednia diagnostyka i wywiad żywieniowy. Mogą to być różnego rodzaju zaburzenia jelit: IBS, choroba trzewna, zaburzenia trawienia, zaburzenia mikroflory bakteryjnej czy zmienione pH żołądka i wiele wiele innych.
Zapraszamy do odsłuchania podcastu, gdzie znajdziesz informacje na temat rozluźniania organów za pomocą ćwiczeń!
Podcast do tego wpisu znajdziesz tutaj:
Jesteśmy pełni treści…
Sprawdź jak wiele możesz się dowiedzieć!
Zapisz się do newsletter’a!
Bądź na bieżąco z tworzonymi treściami i materiałami!
Otrzymuj zniżki i zaproszenia!
Uzyskaj dostęp do wskazówek i materiałów video!
NameE-MailZapisuję się!Start Now