Opublikowano Dodaj komentarz

Czy organy mogą boleć?

Czy organy mogą boleć?

Temat jest skierowany do każdego, pragnącego poznać swoje ciało i “wsłuchać się”w sygnały które wysyła.

Jeżeli masz ochotę na zapoznanie ze  swoim “wnętrzem” to zostań i przeczytaj do końca.

Ból nie jest niczym pożądanym w naszym życiu, a mimo tego często przyzwyczajamy się do życia z nim. 

I nie przejmując się pierwszymi objawami żyjemy z nim bez zastanowienia się skąd dane dolegliwości moge pochodzić..

Dziś dokonamy pewnego prostego podziału pochodzenia bólu i ugryziemy temat od jak najbardziej dietetycznej – a więc żywieniowej strony.

Zapewne spotkaliście  się  z różnego rodzaju bólem i potrafiliście za każdym razem  na swój sposób wskazać, gdzie się ten bol lokował.

 jednak tak jak wiele jest możliwości miejsc które możesz czuć.  Tak, jeszcze wiecej jest tych z których on może pochodzić

Temat rzeka w którą nie będziemy dziś bardzo anatomicznie wpływać. Chcemy jednak bez straszenia ukazać jak bardzo prawdziwym jest stwierdzenie że jesteśmy układem połączonym

Dlaczego organy bolą?

Bartek: Organy, jako zawartość trzewi, czyli nazwijmy to brzuch, może boleć z różnych przyczyn. Najczęściej dochodzi do podrażnienia tkanki mięśniowej (mięśniówki) lub końcówek nerwowych przez czynniki zewnętrzne, pokarm czy dany organ.

Iza: Jak to organ? Organ powoduje ból organu?

B: Tak, w wyniku np.: stanu zapalnego czy stłuszczenia może dochodzić do powiększenia się organu (np. : wątroby) – rośnie jak pompowany balonik – a potem wywiera nacisk (presję) na tkanki dookoła siebie: mięśnie i nerwy

I: Czyli upraszczając – mięśnie a b. szczegółowo tkanka mięśniowa -może wpływać na bóle brzucha czy wątroby

B: Zdecydowanie tak, organy w “brzuchu” są utrzymywane na swoim miejscu przez mięśnie, które są zawieszone jak rodzynki w serniku!

I: W każdym razie, napięcia w układzie mięśniowym również mogą wywierać presję na organach. Czyli powiększony organ może być również ściskany przez otaczające go mięśnie, przez co dochodzi może do podrażnienia nerwów dookoła.

Ej, w takim razie, czy istnieje szansa na to, że treningowo mogę rozluźnić mięśnie wewnątrz brzucha (trzewia)?

B: Jak najbardziej tak, układ mięśniowy jest jak wielka sieć połączeń, która oddziałuje na siebie i na wszystko co jest “w okolicy”. Czyli np.: spięta klatka piersiowa może wpływać na zwiększenie napięcia w brzuchu (w otrzewnej).

Co więcej, w konsekwencji dużych napięć może dochodzić do słabego krążenia krwi w brzuchu, czy w danym organie, co może również przyczyniać się do stanu zapalnego i dolegliwości 

I: Chcialabym zaznaczyć: korelacja mięsień – naczynie – nerw- to wszystko jakby na nas spojrzeć bardzo od środka – płynie sobie obok siebie:

 jeśli więc ,,źle” działa dany mięsień – naczynie wokół nie jest w stanie w pożądany sposób transportować krwi lub chłonki – w konsekwencji powstawać mogą różnego rodzaju  obrzęki;

idąc dalej dochodzi do ,,zablokowania” na poziomie nerwu -> historie neurologiczne;

Jeśli boli mnie brzuch lub jelita po jedzeniu?

W takiej sytuacji nie jest to związane tylko i wyłącznie z “ciśnieniem” w jamie brzusznej (tak jak mówiliśmy wcześniej). Taka sytuacja może być związana z podrażnieniem układu pokarmowego od wewnątrz, poprzez bodziec fizyczny jedzenie lub metabolity produkowane po jego spożyciu. Często nawet sama masa kałowa, która “zalega” w jelicie i zwykle jest pozbawiona wody, moze podrażniać jelito i sam proces defekcaji.

Czyli sam pokarm, np bardziej surowy, albo o dużej objętości, wysokobłonnikowy może mechanicznie podrażniać nerwy jelita, co może powodować odczucie bólu. 

Idąc dalej, można też poczuć ból w przypadku gdy komórki nerwowe w jelicie są drażnione poprzez ciśnienie panujące w jelicie, które jest zwiększone dzięki dużej ilości gazów jelitowych. 

Przyczyny nadmiernej ilości gazów są bardzo różne i głównie są spowodowane złym trawieniem cukrów i późniejszym ich fermentowaniem w jelicie. Może to być różnego rodzaju nadwrażliwość jelita, nietolerancja pokarmowa czy nawet brak ruchu i motoryki jelit.

Co więcej, w konsekwencji dużych napięć może dochodzić do słabego krążenia krwi w brzuchu, czy w danym organie, co może również przyczyniać się do stanu zapalnego i dolegliwości 

O czym może świadczyć występujący ból?

Tak jak wcześniej rozmawialiśmy może to być sam kłopot z trawieniem i fermentowaniem niestrawionych resztek w jelicie i żołądku. Przyczyn złego trawienia może być wiele: niskie pH żołądka, słabe wydzielanie enzymów trawiennych przez trzustkę, czy wątrobę, wyniszczona błona jelit. Są to elementy związane z trawieniem.  

Inne przyczyny bólu?

Na początku również poruszyliśmy, że ból może być spowodowany stanem zapalnym organu i nieodpowiednia jego pracą. Stłuszczenie organu, niedotlenienie, infekcja moze byc przyczyna takiego stanu. Takie niewydolny organ nie jest w stanie trawić “normalnej” ilości składników odżywczych, co jest dla niego dużym obciążeniem. Np.: choroby trzustki mogą zmniejszać poziom trawienia tłuszczów i węglowodanów, a to w konsekwencji powoduje problemy jelitowe (niestrawione resztki lądują w jelicie i są pokarmem dla mikrobioty).

Co jak często cierpię na takie dolegliwości?

Przyczyn jest mnóstwo a objawów jeszcze więcej. Niestety ból trzewny i zaburzenia jelitowe daj mocna nieswoiste objawy (ogólnie, niekonkretne) stąd bardzo ciężko wskazać powód i rozwiązanie. Potrzebna będzie odpowiednia diagnostyka i wywiad żywieniowy. Mogą to być różnego rodzaju zaburzenia jelit: IBS, choroba trzewna, zaburzenia trawienia, zaburzenia mikroflory bakteryjnej czy zmienione pH żołądka i wiele wiele innych.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu, gdzie znajdziesz informacje na temat rozluźniania organów za pomocą ćwiczeń!

Podcast do tego wpisu znajdziesz tutaj:

Jesteśmy pełni treści…

Sprawdź jak wiele możesz się dowiedzieć!

Zapisz się do newsletter’a!

Bądź na bieżąco z tworzonymi treściami i materiałami!

Otrzymuj zniżki i zaproszenia!

Uzyskaj dostęp do wskazówek i materiałów video!

NameE-MailZapisuję się!Start Now

Dodaj komentarz