Opublikowano Dodaj komentarz

Czy otyłość u dzieci jest niebezpieczna?

Chciałem powiedzieć, że w pełni rozumiem Waszą sytuację. Zmagacie się z wieloma problemami i wyzwaniami, które pogarszają jakość Waszego zdrowia i życia. Na pewno masz już dość frustracji i niepowodzeń a Twoje dziecko chciałoby być chudsze, sprawniejsze i czuj się lepiej. Znowu Twój syn nie chciał ćwiczyć na WFie ponieważ się wstydził? Twoja córka nie wychodzi z domu, ponieważ wyśmiewają się z jej wyglądu? Wciąż próbujesz wmówić dzieciom o jedzeniu warzyw i owoców a kończy się na frytkach i chipsach? 

Musisz wiedzieć, że wiele osób zmaga się z problemami otyłości, nadwagi i siedzącego trybu życia, bo nie jest świadoma ich głównych źródeł. Przyczyny opisałem i omówiłem w moim poprzednim poradniku do którego zachęcam.

Omówiłem w nim błędne drogi, nieoczywiste przyczyny i powody zaniedbań zdrowia wśród dzieci i młodzieży.

Poradnik “5 Przyczyn otyłości u dzieci”

“Pakiet otyłość”?

Cała sytuacja, trwająca miesiące czy lata, jest wykańczająca dla Was psychicznie i fizycznie. Pośród zagrożeń związanych z otyłością i zmianami metabolicznymi, równe niebezpiecznymi są zachowania takie jak.: brak akceptacji wśród rówieśników, niska samoocena, brak pewności siebie. Wszystkie te niebezpieczeństwa będą “podążały” za Twoją pociechą do lat dorosłych, zwiększając tylko szanse na choroby metaboliczne [1,2,3] depresję [4] czy nowotwory [2], Niestety, takie są fakty.

Nawet jedna porażka, niepowodzenie czy negatywne doświadczenia związane ze zmianami trybu życia mogą spowodować, że się poddacie i odpuścicie. Ale czy warto? Statystyki i zebrane wyniki badań są brutalne. Brak działań w dzieciństwie będzie najgorszym wyborem, nawet jeśli będą pełne porażek i niepowodzeń. 

Każda próba poradzenia sobie z otyłością będzie pozytywnym zjawiskiem!

Dlaczego jest to tak duży problem w społeczeństwie?

Niemal każdy podopieczny podejmował już jakieś działania związane z poprawą zdrowia. Z mniej lub lepszym skutkiem. Jednak, gdzie szukać profilaktyki? Gdzie leży główna przyczyna otyłości? 

Sytuacja jest bardzo złożona. Przyczyn może być wiele. Od społeczno-ekonomicznych po religijno-kulturowe kończąc na genetyczno-wtórnych.

Wspólny mianownik!

Jednak, jeśli miałbym podsumować wszystkie przyczyny. Mógłbym postawić wspólny mianownik, jakim jest brak świadomości. 

Co wpływa na brak świadomości? Znowu, wiele czynników: brak edukacji w szkole, system profilaktyki zdrowotnej, media, przemysł spożywczy i farmakologiczny. Tak, są to “duże rzeczy”. Czy mamy na nie duży wpływ? Znikomy. Czy one mają na nas duży wpływ? Bardzo duży. Co gorsze, często działają na nas podświadomie, “po cichu”. 

Dlatego bardzo ważnym elementem jest edukacja i budowanie świadomości na własną rękę.

Brak wiedzy i świadomości doprowadza Was, rodzice, na błędne ścieżki omówione w poprzednim poradniku.

Pozdrawiam ciepło,

Bartosz

Bibliografia:

Simmonds M. Predicting adult obesity from childhood obesity: a systematic review and meta-analysis. Obes Rev 2016 Feb;17(2):95-107.

Llewellyn A. Childhood obesity as a predictor of morbidity in adulthood: a systematic review and meta-analysis. Obes Rev 2016 Jan;17(1):56-67

Umer A. Childhood obesity and adult cardiovascular disease risk factors: a systematic review with meta-analysis. BMC Public Health 2017 Aug 29;17(1):683

Quek Y-H. Exploring the association between childhood and adolescent obesity and depression: a meta-analysis. Obes Rev 2017 Jul;18(7):742-754.

Dodaj komentarz